הצע מועמדות למשרה המתאימה לך

שרותי הקראה

לסטודנטים לקויי ראיה ועיוורים המעוניינים להשתלב בלימודים הגבוהים ברחבי הארץ, על מנת לרכוש לעצמם מקצוע או תעודה לחיים תעסוקתיים בריאים, ישנה בעיה בנושא הנגשת החומר הנלמד לשמע. כידוע סטודנטים לקויי ראיה ועיוורים אינם מסוגלים לקרוא חומר בעצמם ולכן הם נעזרים במכשירים או בשיטות אחרות לצורך קריאת חומרים או הקראתם ולעיתים אף במקריאים. שירותי הקראה הם דרך נפלאה של המוסד לביטוח לאומי לעודד ולעזור לאותם סטודנטים המתקשים בקריאה עקב לקות ראייתם או עיוורונם. המוסד מקצה שעות הקראה חודשיות אותם רשאי הסטודנט לבצע מול מקריא שמועסק על ידי חברת חונכים פלוס.

מהם שרותי הקראה בחברת חונכים פלוס?

שרותי הקראה בחברת חונכים פלוס הינם השיטה האופטימלית והמומלצת לכל הסטודנטים שלהם מגבלה בראיה או בעלי עיוורון. השירות ניתן על ידי מקריאים מיומנים וסבלניים המספקים שירות מעולה לסטודנט או לתלמיד. ברוב המקרים סטודנט שמוגדר בביטוח לאומי כבעל לקות ראיה או עיוורון ומאושרת לו תכנית שיקום מקיפה, יהיה זכאי לעד 50 שעות הקראה מידי חודש.

חשוב לדעת ולזכור כי אם על הסטודנט לקרוא חומרים באנגלית בנוסף לחומרים המועברים בעברית, אותו סטודנט יצטרך לומר למלווה שלו בחונכים פלוס על רצונו, ואנו נדאג בעבורו לאדם המסוגל להקריא בשתי השפות ברמה גבוהה ואיכותית.

השימוש הנפוץ ביותר ל- שרותי הקראה הוא בקרב אוכלוסיית בעלי לקות הראיה והעיוורון שכן הם אינן מסוגלים לקרוא מן מחברת בצורה אפקטיבית ורצופה. ברוב המקרים המקריא יגיע לבית הסטודנט או למקום בו החליטו להיפגש ושמוסכם על שניהם ושם תתבצע ההקראה, ברוב המקרים הסטודנטים יבקשו לצרף להקראה מכשיר הקלטה אשר יקריא עבור הסטודנט את החומר, כך שהוא יוכל לעשות בו שימוש בכל יום ולכל צורך (לקראת לימוד למבחן לדוגמה).

אילו אלטרנטיבות קיימות ל- שרותי הקראה עבור סטודנטים לקויי ראיה ועיוורים?

סטודנטים לקויי ראיה או עיוורים שלא מעוניינים ב- שירותי הקראה פרונטליים יכולים להיעזר במכשירים שונים ובאפליקציות שונות לקריאת החומר הנלמד, אך כאן הם יצטרכו לבצע זאת לבד ללא עזרה מגורם כזה או אחר שיבצע זאת בעבורם.

כתב ברייל– כדי להשתמש בכתב ברייל (מי שלא יודע, זהו כתב המשמש עיוורים לכתיבה ולקריאה) יש צורך ללמוד את שפת הנקודות. ישנם עיוורים רבים שיודעים ומשתמשים בשיטה זו על מנת לכתוב או לקרוא חומרים. אם ובמידה והסטודנט יודע לכתוב ולקרוא כתב ברייל הוא יכול להגיע עם מכונת הברייל לכיתתו ושם לכתוב את מהלך השיעור כשאר הסטודנטים.
חיסכון בשיטה זו– במידה ומשהו מוצג על מסך שקפים או אם יש צורך בעשיית טבלה, גרף או איור, לא ניתן לבצע זאת על ידי מכונות הברייל ובכך הסטודנט יכול לפספס חומר חשוב.

מכשירי הגדלה כגון תמ"ס– מכשיר תמ"ס הינו מכשיר הגדלה עבור לקויי ראיה, הוא נפוץ מאוד בקרב סטודנטים ותלמידים רבים הנעזרים בו כדי להגדיל את המסמך שברצונם לקרוא. בעזרת התמ"ס אין צורך ב- שירותי הקראה, אך על הסטודנט או התלמיד לקרוא את החומרים בעצמו. חשוב לציין כי קיימים מכשירי תמ"ס נייחים או ניידים.
החיסרון בשיטה זו– בשימוש בתמ"ס יש לקחת בחשבון שהוא מקטין את שטח פני הדף, כלומר יש לנוע איתו ימינה ושמאלה כדי לקרוא בשל העובדה שהוא מגדיל את הכתוב לעד פי 16 מגודלו המקורי.

מכשיר קרוב רחוק לקריאת וצילום הלוח מרחוק– מכשיר זה הינו מאין מצלמה, ברוב המקרים הרחב היא מתלבשת על המחשב ומשמש כמאין מצלמת וידאו זעירה, איתה ניתן להסריט את ההרצאה ובמקביל לצלם תמונות שיעזרו לסטודנט או לתלמיד על מנת לצלוח את הלימודים. בנוסף ניתן במקביל לפתוח קובץ word ולהקליד את שאומר המרצה ובכך לשלב גם מלל שאותו כותב הסטודנט (ברוב המקרים בשיטה עיוורת) עם תמונות שמצולמת ממכשיר הקרוב רחוק.
חיסרון– יש צורך בידע תפעול המערכת וכן היא לא נגישה כל כך לסטודנטים להם עיוורון מלא.

מכשיר הקלטה– סטודנטים לקויי ראיה ועיוורים רבים נעזרים במכשירי הקלטה, שכן זוהי הדרך הטובה ביותר בעבורם לחזור על חומר שנאמר ונלמד בשיעור, ברוב המקרים מניחים את מכשיר ההקלטה ליד המרצה ובסוף השיעור מגיעים לאסוף אותו עם החומר שהוקלט.
חיסרון השיטה– יש צורך להעביר את החומר לאחר השיעור משמע למלל, לתקצר אותו, ולהכין אותו לקראת המבחן. כמו כן יש צורך להיעזר בתכנת הקראה על מנת לקרוא את החומר שנכתב ומתומצת על גבי המחשב.

אנו תמיד ממליצים לכל מי שנעזר ב- שרותי הקראה לשלב בין הדרך המסורתית לבין אחת הטכנולוגיות המוצעות בשוק, על כל סטודנט להתאים עבורו את הדרך הנוחה והקלה ביותר, שתעודד אותו ללמוד ולצלוח את הבחינות במוסד הלימודים בו הוא בחר ללמוד.

אם מאמר זה עזר לכם על מנת לקבל החלטה והנכם מעוניינים להשתמש ב- שירותי הקראה של חברת חונכים פלוס, או אם יש לכם שאלה על הנושא אתם מוזמנים לפנות אלינו באמצעות עמדת צור הקשר הנמצאת תמיד בצידו השמאלי של האתר.

שרותי הקראה
דרג את הצבעתך

צור קשר

בקרו אותנו בפייסבוק